'DİN TOPLUM VE DÜNYEVİLEŞME' KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

 

BELEDİYEMİZ TARAFINDAN 'DİN TOPLUM VE DÜNYEVİLEŞME' KONULU KONFERANS DÜZENLENDİ

 

Belediyemiz tarafından düzenlenen konferansa, Belediye Başkanımız sayın Fazlı Yüksel, Diyarbakır İl Müftüsü sayın Burhan İşleyen, Akıncılar Belediye başkanı sayın Hasan Şen, Ak Parti Suşehri ilçe başkanı sayın Rüstem Yüce, STK Başkanları Sivil Toplum Kuruluşları ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 

Arslan düğün sarayında gerçekleştirilen Konferans Şahinler Cami İmam Hatibi Hamza Karaca, tarafından okunan Kur'an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

 

İşleyen, yaptığı konuşmada, Diyarbakır'ın İslam tarihinde çok önemli bir yeri olduğunu belirterek, şu bilgileri atardı:

 

'Diyarbakır, 639 yılında Peygamber efendimizin vefatından yedi yıl sonra, Hazreti Ömer döneminde yüzlerce sahabenin katılmış olduğu bir orduyla fetih edilmiştir. Diyarbakır'ın topraklarında yüzlerce sahabe mevcuttur. 700 sahabenin kabrinin olduğu şehirdir. Mekke ve Medine’den sonra en fazla sahabenin bulunduğu şehirdir. Ama bizler Diyarbakır'ı sadece elinde molotof kokteyli, polisimize, askerimize bomba atan çocukların resmiyle hatırlıyoruz. Öyle hatırlamamalıyız. Fakat bazı kesimler böyle hatırlamamızı istiyorlar. Birileri de bu şekilde olması için gayret gösteriyorlar.”

 

Şiirlerin okunduğu program sonrası, İlçe Belediye Başkanımız sayın Fazlı Yüksel, günün anısına Diyarbekir İl Müftümüz Burhan İşliyen'e plaket verdi.

 

Bu güzel buluşmada bizleri yalnız bırakmayan siz değerli İlçe halkımıza şükranlarımızı sunarız.Yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte programlara ara veriyoruz.Adeta final havasında yapmış olduğumuz Suşehri  Buluşmaları konferans serimiz 6 programla tamamlanmış oldu.Her ne kadar sürçü lisan etti isek aff ola.Teşekkürler SUŞEHRİ…

 

Daha güzel programlara daha güzel bir şekilde ;

 

Birlikte Başarmak üzere…

Allah emanet olunuz.