MEVLANAYI ANIYORUZ

 

GEL NE OLURSAN OL YİNE GEL..

13.yy’da tüm insanlığa yapmış olduğu çağrıyla, insan sevgisine dayalı bir medeniyet anlayışının oluşmasında oldukça önemli bir yere sahip olan büyük İslâm mütefekkiri Hz. Mevlâna Celâleddin-i Rumî,  nasihatleri ve yaşantısıyla, daha yaşanılır bir dünya için gerekli olan hoşgörünün tohumlarını atmıştır.

 

 

 

Cömertlik ve yardım etmede akarsu gibi ol.

 

Şefkat ve merhamette güneş gibi ol.

 

Başkalarının kusurlarını örtmede gece gibi ol.

 

Hiddet ve asabiyette ölü gibi ol.

 

Tevazu ve alçak gönüllülükte toprak gibi ol.

 

Hoşgörülülükte deniz gibi ol.

 

Ya olduğun gibi görün, ya göründüğün gibi ol.’

 

 

 

Dizelerinde de görüldüğü üzere nefretten, şiddetten ve kibirden arındırılmış bir dünyanın kurulabilmesi için yüzyıllar öncesinden bize yol gösteren Hazreti Mevlâna’nın nasihatlerine en çok ihtiyaç duyulan bir dönemde yaşıyor olmamız nedeniyle, onu anlamak için daha fazla çaba göstermeli ve onun nasihatlerini tüm dünyaya anlatmalıyız. Bu bağlamda, öncelikle kendi ailemiz, akrabalarımızla, iş arkadaşlarımız ve komşularımızla sevgi bağlarımızı güçlendirebilmeli, kırgınlıkları ve önyargıları bir kenara bırakarak ‘Gel, gel, ne olursan ol, yine gel.’ diyebilmeliyiz.

 

 

 

Nasihatlerinin, milletimizin birlik ve beraberliğini güçlendirirken, tüm insanlığın kardeşliğine de vesile olması temennisiyle, vuslatının yıl dönümünde Hz. Mevlâna’yı bir kez daha minnet ve rahmetle yâd ediyorum.

 

 

 

Fazlı Yüksel

 

Suşehri Belediye Başkanı