BAŞKANDAN VEREMLE SAVAŞ HAFTASI MESAJI

 

FAZLI YÜKSEL’DEN VEREMLE SAVAŞ HAFTASI MESAJI

 

İlgililer hâlen dünyada 15 milyondan fazla veremli hastanın bulunduğunu, ortalama olarak her yıl 3 milyon insanın bu hastalıktan öldüğünü belirtmektedirler. Bu sayılar bize gösteriyor ki, verem insanlık için büyük bir âfet olma niteliğini henüz yitirmemiştir. Onun için bu âfetle savaşmayı sürdürmek zorundayız.

 

Sürekli ateş, terleme, bitkinlik, zayıflama ve kesik kesik öksürük bu hastalığın önemli belirtileridir. Gerekli tedbirler zamanında alınmazsa sonu ölümdür. İnsanlar, bu korkunç hastalığın pençesinden kendilerini kurtarabilmek için, uzun yıllar onunla savaşmak zorunda kalmışlardır. Son yıllarda, yapılan araştırmalar sonunda bulunan ilâç ve aşılar insanları bu âfetten önemli derecede kurtarmıştır. Hele hastalık erken belirlenebildiği zaman kurtuluş mutlaktır. Ama önemli olan bu hastalığa yakalanmamaktır.

 

Bu savaşta en etkin silâhımız dengeli beslenme, açık hava, bol güneş ve temizliktir. Veremden korunmak için önemli bir silâhımız daha var, o da, vereme karşı bağışıklık kazandıracak olan B.C.G. aşısıdır. Ayrıca içki, dengesiz beslenme gibi kötü alışkanlıklar vücudumuzu yıpratacağı için kaçınılması gereken davranışlardır.

 

Bu düşüncelerle tüm halkımıza sağlıklı yaşam diler, sevgi ve saygılarımı sunarım.

 

Fazlı YÜKSEL

 

Suşehri Belediye Başkanı