KÖYLERİMİZ

ÇAMLIDERE

İlçe merkezinin güney doğusunda, İlçeye 35 km mesafede yer almaktadır. Polat deresi köylerindedir. Nüfusu 30 kişidir. Ana geçim kaynağı tarım ve havyacılıktır. Köyden büyük kentlere göç vardır. İlköğretim okulu bulunmaktadır. Köyde elektrik, telefon ve kapalı şebeke içme suyu sorunu bulunmamaktadır.

Muhtar:
Telefon:


ÇATALOLUK

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


AŞAĞIAKÖREN

İlçenin güneybatı yönünde, Kösedağ’ın eteğinde kurulmuş bir köydür. İlçe merkezine uzaklığı 7 km.'dir. Köyün rakımının yüksek oluşu, iklimin sert geçmesine neden olmuştur. Köyde yaşayan insan sayısı 270 kişidir. Uygun arazi bulunmayışı köy halkını hayvancılık yapmaya sevk etmiştir. Arıcılık ve hayvancılık başlıca geçim kaynağıdır. Köyde doğal bir şelale bulunmaktadır. Kale adıyla anılan kayalıktaki mağaralar görülmeye değer güzellikte yerlerdendir. Köyde, 1970 yılında açılmış bir ilkokul mevcuttur.

Muhtar:
Telefon:


AŞAĞISARICA

Suşehri ilçesinin doğusunda ve ilçeye 4.5 km. uzaklıktadır. Samsun-Erzincan Karayolu, köyün yakınından geçmektedir. İlçenin büyük köylerindendir. Nüfusu 850 kişidir. Köyün sahip olduğu tarım arazisi sulamaya elverişlidir. Şeker pancarı, fasulye, sebze, meyve ilk sırayı alan ürünlerdir. Hayvancılık giderek önem kazanmaktadır. Geçim kaynaklarının elverişli oluşu göçü önlemiştir. Köyde ilkokul 1944 yılında eğitim-öğretime açılmıştır. Günümüzde ise taşımalı sistemin merkezliğini yapmaktadır. Okur-yazar oranının %90 civarında olduğu tahmin edilmektedir. Köyde, köy tüzel kişiliğine ait fırın, hızar atölyesi, tüketim kooperatifi vardır. Köyün içme suyu kapalı şebekedir ve kanalizasyon mevcuttur. Hayat standardı yüksek köylerimizden biridir.

Muhtar:
Telefon:


AKÇAAĞIL

Köy, Erzincan’dan gelen Ciminoğulları, Tokat’tan gelen Tellioğulları, Gümüşhane dolaylarından gelen Gümüşoğulları tarafından 400-500 yıl önce kurulmuş, ilçe merkezine 5 km. uzaklıkta, 504 nüfuslu, göç almayan, şirin, her yönüyle eğitim, sağlık ve alt yapısı çözülmüş, okur yazar oranı %98'i aşmış bir köydür. Köyün ulaşım sorunu yoktur. Nüfusun %90’ı tarım ve hayvancılıkla uğraşmaktadır. Köyün yakınında şifalı çermik bulunmaktadır. Camisi, köy odası, muhtarlık odası bulunmaktadır.

Muhtar:
Telefon:


Akıncı

İlçenin kuzeyinde, Kelkit Çayı'nın sağ tarafında yer alır. İlçe merkezine uzaklığı 21 km. dir. Köyün nüfusu 241 kişidir. Büyük şehirlere göç vardır. Halkın ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Az da olsa ipek halı dokumacılığı yapılmaktadır. Köy daha önce meydana gelen toprak kayması nedeniyle 1962 yılında bugünkü yerine taşınmıştır. Köyün tarihçesi ile ilgili önemli bir bilgi yoktur. Ancak köyde yaşayanlar Fereset Oğulları, Karkın Oğulları, Kadılar ve Polat Oğulları olarak bilinmektedir. Köy ilkokulu eğitim-öğretime açıktır.

Muhtar:
Telefon:


Aksu

İlçenin güneyinde, Kösedağ’ın Gemin Deresi'ne bakan yamacında yer alır. İlçeye uzaklığı 13 km.'dir. Nüfusu 665 kişidir. Ana geçim kaynağı hayvancılıktır. Köyde ilkokul 1995 yılında açılmıştır. Halen eğitim-öğretime açıktır. Köyde elektrik, telefon, kapalı şebeke içme suyu vardır. Köyün batısında, Kösedağ’ın zirvesindeki Köse Süleyman Yatırı ve Kösedağ şehitleri her yıl temmuz ayında yapılan "Kösedağ Şenlikleri"nde ziyaret edilmektedir.

Muhtar:
Telefon:


Akşar

İlçenin Güneydoğusunda yer alır. İlçe merkezine uzaklığı 25 km. dir. Eski bir yerleşim merkezi olan Akşar eski tarihinde, Erzincan Akşehir’i veya Kemah Akşehir’i olarak geçer. Bilhassa Selçuklu döneminde önem kazanır. Suşehri yöresinin idari merkezliğini yapar. Mevlana’nın bu köyde kaldığı tarihi kaynaklarda belirtilir. Akşar Abad olarak da anılan köy, küçülerek zamanla şimdiki durumuna gelmiştir. Polat deresi köylerindendir. Ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Göç vardır. Nüfusu 510 kişidir. Köyde Sağlık evi, kooperatif, değirmen, köy ilkokulu olup okul eğitim-öğretime açıktır. Köyde eski bir kale kalıntısı bulunmaktadır. Akşar köyünün İstanbul’da faaliyet gösteren bir dayanışma derneği vardır.

Muhtar:
Telefon:


ARPACI

İlçenin Kuzeybatısında, Kelkit çayının sağ tarafında kurulmuştur. İlçeye uzaklığı 12 km.'dir. Asfalt yoluyla ilçeye bağlıdır. Köyün adının, Arap Hacı’nın türbesinden geldiği, bu adın giderek "Arpacı"ya döndüğü söylenmektedir. Köyün tarıma uygun topraklara sahip oluşu bilhassa sebzeciliğin gelişmesine neden olmuştur. Köyde Antep fıstığı aşılama projesi yapılmıştır. Hayvancılık gelişme göstermektedir. Köyün nüfusu 298 kişidir. Büyük şehirlere göç vardır. Köyde bir ilkokul, sağlık evi bulunmaktadır. Köyde kapalı şebeke su bulunmaktadır. Köy sınırlarında Çamlıgöze Barajı inşa edilmektedir.

Muhtar:
Telefon:


Arpayazı

Suşehri Ovası'nın güney kısmında yer alır. Kılıçkaya Barajı yapıldıktan sonra köyün yerleşim yeri değişince, ahşap evlerin yerini betonarme evler almıştır. Köyün geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olup, köy nüfusunun büyük kısmı şehirlere taşınmıştır.

Muhtar:
Telefon:


Büyükgüzel

İlçenin kuzeydoğusunda yer alır.İlçe merkezine uzaklığı 14 km.'dir. Köy şimdiki yerleşim yerine 1988 yılında - eski yerleşim yerinin Kılıçkaya Baraj Gölü altında kalması nedeniyle - taşınmıştır. Daha önce sulanabilir arazilere sahip olan köy, Kılıçkaya Barajı sahasında kalınca büyük bir nüfus erozyonuna uğramıştır. Bugünkü nüfusu 146 kişidir. Ana geçim kaynağını tarım ve hayvancılığın oluşturduğu köyde Kılıçkaya Baraj Gölü'nden motopompla su çekilerek kavun, karpuz yetiştirilmektedir. Büyükgüzel Köyünün baraj gölü altında kalan eski yerleşim yeri, tarihi nitelik taşımaktadır. Fatih Sultan Mehmet’in Otlukbeli Savaşı'na giderken Büyükgüzel Köyü'ne cami yapılmasını emrettiği ve bu caminin uzun seneler hizmet verdiği rivayet edilmektedir. Büyükgüzel Köyü, ilkokulu taşımalı sisteme alındığından öğrencilere A.Sarıca ilköğretim okulunda eğitim-öğretim görmektedirler.

Muhtar:
Telefon:


Balkara

İlçenin batısında, ilçeye 5 km. mesafededir. Bedilli adında bir mezrası vardır. Köyde 243 kişi yaşamaktadır. Başlıca geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyden şehre büyük göç vardır. Öğrenci mevcudunun azalması nedeniyle Balkara İlkokulu kapatılmıştır. Bedilli Mezrası'nda okul eğitim-öğretime açıktır. Köyde elektrik ve telefon vardır.

Muhtar:
Telefon:


Bostancık

İlçenin doğusunda, Erzincan yolu üzerinde, ova kesiminde kurulmuştur.Kuruluşu ile ilgili bilgi bulunmamakla birlikte köyde yaşayan insanların bir kısmının 1. Dünya savaşı yılında Erzurum’dan; diğer bir kısmının ise 1924 yılında Selanik’ten geldikleri bilinmektedir.Nüfusu 423 kişidir.Köyün ilçeye uzaklığı 8 km dir. Ana geçim kaynağının tarım ve hayvancılık olduğu köyde, Kavun, karpuz bol miktarda yetiştirildiğinden adı BOSTANCIK olarak değiştirilmiştir. Köyde tarım alanlarının uygunluğu geçim standardını yükseltmiştir.Köyün okur-yazarlık oranı yüksektir. Yüksek öğrenim görenlerin sayısı fazladır.Köyün ilkokulu eğitim-öğretime açıktır.

Muhtar:
Telefon:


BEYDEĞİRMENİ

Köy adını geçmişte varlıklı ailelerden Şerif ŞAHİN’in bey olduğu dönemlerden kalma bir değirmenden almıştır.Köyün merkeze uzaklığı 11 km. olup E23 karayolu kenarına kurulmuş, düz ve verimli bir araziye sahip şirin bir köyümüzdür.Köy nüfusu 419 olup, arazisinin bir kısmının baraja gitmesinden dolayı az da olsa göç olmuştur.Köyün ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Çoğu ürünler yetiştirilmektedir. Köyde cami,okul, köy odası,muhtarlık odası bulunmaktadır. Köyün eğitim, sağlık sorunları çözülmüş durumdadır.Köy nüfusunun %98 i okuma yazma bilmektedir.

Muhtar:
Telefon:


Boyalıca

İlçenin güneyinde,olan bu köy İlçeye 5 km. mesafededir.254 kişinin yaşadığı köyün ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır.Boyalıca Köyü arazi yapısı ve sulama suyu bakımından ilçenin en şanslı köylerinden biridir.Köyün hemen yakınında kendi adı ile anılan güzel bir ormanı vardır Köy ilkokulu eğitim-öğretime açıktır.

Muhtar:
Telefon:


CAMİLİ

Gemin Deresi'nin merkez köyüdür. İlçenin güney yönüne düşer. İlçeye uzaklığı 22 km.'dir. Suşehri’nin en eski camisine sahip köyü olarak bilinir. Rivayete göre Fatih Sultan Mehmet, Otlukbeli savaşına giderken bu köye bir cami yapmış, köyün adı camili köy olarak anılagelmiştir. Köyün ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Buğday ve patates üretimi ilk sırayı almaktadır. Köyün nüfusu 352 kişidir. Büyük şehirlere göç devam etmektedir. 1938 yılında açılan ilkokul, halen eğitim-öğretime devam etmektedir. Sağlık ocağı olmasına rağmen personel olmadığından kapalıdır.

Muhtar:
Telefon:


CEVİZLİ

İlçenin güneydoğusunda yer alır. İlçeye uzaklığı 15 km.'dir. Polat Deresi'nin köyüdür. Köyde yaşayan insan sayısı 223 kişidir. Aşırı göç nedeniyle köy nüfusu azaltmaktadır. 1966 yılında açılan ilkokulda halen eğitim-öğretime devam edlimektedir. Ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyün kurulduğu arazide zaman zaman meydana gelen heyelan, yapılaşmayı olumsuz yönde etkilemektedir.

Muhtar:
Telefon:


Çakırlı

İlçenin kuzeydoğu yönünde yer alan Çakırlı Köyü, Şebinkarahisar ilçesiyle sınır teşkil eder. Suşehri’ne uzaklığı 15 km.'dir. Köyün toplam nüfusu 432 kişidir. Arazisi kıraç olan Çakırlı Köyü'nde hububat tarımı ve hayvancılık yapılmaktadır. İnşaat ustalığı ana geçim kaynaklarındandır. Büyük şehre göç sürmektedir. 1969 yılında açılan ilkokul eğitim-öğretime devam etmektedir. Köyde elektrik ve telefon vardır.

Muhtar:
Telefon:


ÇİTLİCE

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Çokrak

İlçenin güneyinde Gemin Deresi'nin yamacında kurulmuştur. İlçeye uzaklığı 13 km.'dir. Köyde 140 kişi yaşamaktadır. Geçim kaynaklarının sınırlı oluşu göçü hızlandırmıştır. Ana geçim kaynakları tarım ve hayvancılıktır. Arazi uygun olmadığından hububat yetiştirilmemektedir. Arıcılık, geçim kaynaklarından biridir. Köy, yeni yapılan Gemin Deresi yoluna bağlanmıştır.

Muhtar:
Telefon:


ELMASEKİ

İlçenin güneyinde yer alır. İlçeye uzaklığı 18 km.'dir. Oyuk ve Tandırcık adında iki mezrası vardır. Köyde ana geçim kaynağı hayvancılıktır. Göç nedeniyle nüfus azalmıştır. Halen köyde yaşayan nüfus 94 kişidir. Köyde elektrik ve telefon vardır. İlkokul 1976 yılında açılmışsa da, öğrenci yetersizliğinden 1986 yılında kapatılmıştır.

Muhtar:
Telefon:


Erence

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


ESKİŞAR

İlçe merkezine uzaklığı 13 km. olan şirin bir köyümüzdür. Köyün ulaşım sorunu yoktur. Köyün nüfusu 300 kadardır. Az da olsa büyük şehirlere göç yaşanmaktadır. Köyün ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyde su sorunu vardır, köy geniş ormanlara sahiptir. Köyde yaşantıya bağlı olarak modern alet, araç ve gereçler bulunmaktadır. Kanalizasyon sorunu çözülememiştir. İçme suyu kapalı şebekeden sağlanmaktadır. Köyde cami, okul, köyodası, muhtar odası bulunmaktadır. Köyün okur yazar oranı %98'dir. Eğitim, sağlık sorunu merkeze yakınlığından dolayı çözülmüş durumdadır. Köyde tahıl, endüstri, sebze ve meyvecilik yapılmaktadır. Köyün kendisini öne çıkaran önemli folklorik özellikleri yoktur. Köy nüfusunun büyük kısmını, Cumhuriyet'ten sonra yapılan nüfus mübadelelerinde bu köye yerleşen Selanik göçmenleri oluşturur.

Muhtar:
Telefon:


ESKİTOPRAK

İlçe merkezinin güneydoğusunda, İlçeye 23 km. mesafede yer alır. Polat Deresi köylerindendir. Bayır ve Balabaz adlı iki mahalleden oluşur. Nüfusu 124 kişidir. Ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyden büyük kentlere göç vardır. İlkokulu eğitim-öğretime kapalıdır. Köyde elektrik ve telefon vardır.

Muhtar:
Telefon:


Gelengeç

İlçenin kuzey yönünde 35 km. mesafededir. Köy nüfusun 143 kişidir. Ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Ancak uygun tarım arazilerinin olmayışı büyük şehirlere göçü hızlandırmıştır. Köyün kuruluşu ile ilgili bilgiler olmamasına rağmen köyü ilk kuranların Zülfikaroğlu, Kalemoğlu ailelerinin olduğu, daha sonra Kölükoğlu ve Müftüzade ailelerinin geldiği rivayet edilir. Köyün mahalli yemeği soğan, peskütan ve ekmekten yapılan “GELECOŞ” tur. Köyün batısında Temre Taşı mevkiinde çıkan şifalı su yaraların (Egzama türü) tedavi edilmesinde iyi olduğu söylenmektedir. Köyün kuzeyinde bulunan Mamacan Yaylası görülmeye değer yerlerdendir.

Muhtar:
Telefon:


Gökçekaş

İlçenin güneydoğusuna düşmektedir. İlçe merkezine 4 km. mesafededir. Köyde yaşayan insan sayısı 453 kişidir. Ana geçim kaynağı tarım, hayvancılık ve inşaat ustalığıdır. Köyde yetişen ürünlerin başlıcaları şekerpancarı, fasulye ve hububattır. Ayrıca meyvecilik küçümsenmeyecek derecede gelişmiştir. Son yıllarda besi sığırcılığı da gelişme göstermektedir. Köyde ilkokul eğitim - öğretime açıktır

Muhtar:
Telefon:


Gökçekent

İlçenin kuzeyinde yer alır, 28 km.'lik asfalt yolla ilçe merkezine bağlıdır. Yakın tarihlere kadar bucak merkezi olan Gökçekent, aşırı göç nedeni ile nüfus kaybederek küçülmüştür. Bugünkü nüfusu 218 kişidir. Halkın geçim kaynakları arasında tarım ve hayvancılık ilk sırayı alır. Ancak tarıma uygun arazi azlığı ürün çeşidini ve verim miktarını sınırlamaktadır. Hayvancılık giderek önem kazanmaktadır. Az da olsa el halıcılığı yapılmaktadır. Öğrenci yetersizliğinden köyde bulunan ilkokul ve ortaokul eğitim ve öğretime kapanmıştır. Köyde jandarma karakolu, PTT, sağlık ocağı, Tarım Kredi Kooperatifi, bakkal, kahvehane bulunmaktadır. Köyde Çarşamba günleri “mahalli pazar“ kurulmaktadır.

Muhtar:
Telefon:


Gözköy

İlçe merkezine uzaklığı 8 km. olup kıraç ve susuz bir araziye sahip köyümüzdür. İsmini köydeki göz kaynağı suyundan almıştır. Nüfusu 512 kişi olup az da olsa göç almaktadır. Ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Bina yapıları betonarmedir. Modern tarım ve ev aletleri kullanılmaktadır. Köyün içme ve arazi sulama suyu sorunu vardır. Köye ait dernek vardır. Köy yolu stabilizedir. Köyde cami, ilkokul ve köy odası vardır. Nüfusun %98’i okur-yazar durumdadır. Merkeze yakınlığından dolayı eğitim ve sağlık sorunu yoktur. Köyde tarım ürünleri ve sebzecilik yapılmaktadır. Az da olsa besi sığırcılığı yapılmaktadır. Turistik özelliği yoktur, el dokuma halıcılığı yapılmaktadır. Köye has giysiler yoktur. Düğün törenleri davul – zurnalı ve yemekli yapılmaktadır.

Muhtar:
Telefon:


GÜDELİ

İlçenin kuzeyinde, Kelkit Çayı'nın sol tarafında, ilçe merkezine 13 km. mesafededir. Köyün nüfusu 292 kişidir. Köyde geçim kaynaklarının, bilhassa ekime uygun arazilerin az oluşu göçü hızlandırmıştır. Buğday, arpa, nohut tarımı yapılmaktadır. İpek halı dokumacılığı vardır. Köy ilkokulu 1968 yılında açılmıştı.

Muhtar:
Telefon:


Gümüştaş

İlçenin doğusunda, ilçe merkezine 17 km. mesafededir. Erzincan Karayolu'na yakın olan köyün nüfusu 214 kişidir. Ana geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Köyün arazisi ve sulama suyu, tarım ve bahçe ziraatine uygundur. Başlıca tarım ürünleri; şekerpancarı, fasulye, hububat, patates ve sebzedir. Hayvancılık, ahır besiciliği giderek gelişmektedir. Köyde ilkokul 1969 yılında açılmış olup eğitim - öğretim devam etmektedir.

Muhtar:
Telefon:


GÜNEYLİ

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Güngören

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Günlüce

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Hödücek

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Küçükgüzel

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Kale

İlçenin Kuzey kısmında yer almakta olup 5 (Merkez, İsaklı, Menekşeli, Göğnük, Çavuşlu) mahalleden oluşmaktadır. Nüfusu 239 kişi, İlçeye uzaklığı 50 Km Yolun 35 Km si asfalt,15 Km si stabilize yoldur, köyde BSİ Okulu, İçme suyu ve kanalizasyonu bulunmaktadır. Köyde hayvancılık ve tarım yapılmaktadır.

Muhtar:
Telefon:


Karacaören

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Karalar

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Kavşut

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Kayadelen

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Kekeç

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Kemallı

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


KESİKKAŞ

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Kızıltaş

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


KİZİRYURDU

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Kozçukur

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Kuzdere

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Merkez Karaağaç

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


NAİPLİ KARAAĞAÇ

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Olucak

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Polat

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Sağpazar

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Saraycık

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Solak

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Sökün

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Şarköy

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Taşbayır

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Tatar

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Taklak

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Türkmenler

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Yukarıakören

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Yamaç

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Yaygınsöğüt

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Yelkesen

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


YEŞİLYAYLA

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


Yoncalı

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon:


YÜREKLİ

Bilgi eklenmedi.

Muhtar:
Telefon: